Wszystko co musisz wiedzieć o betonie komórkowym

Do przeprowadzenia inwestycji budowlanych stosowane są różne materiały budowlane, które dobierane są do przeznaczenia powstającej konstrukcji, jej miejsca posadowienia, czy też cech szczególnych, jakie mają pełnić ściany budynku. Szczególnie ważnym w nowoczesnym budownictwie materiałem jest beton komórkowy, zwany też gazobetonem. Jakie ma właściwości i gdzie znalazł zastosowanie ten rodzaj wyrobu betonowego?

Czym jest beton komórkowy?

Gazobeton jest stosowany głównie do budowy jednowarstwowych ścian zewnętrznych, rzadziej do stawiania ścian dwu i trójwarstwowych. Beton komórkowy głównie używany jest w formie bloczków modułowych. Pozwala on zwiększyć odporność ścian na działanie ognia, zapewnia  stabilną zwartą konstrukcję, stosunkowo wysoką izolacyjność akustyczną i niski wskaźnik przenikania ciepła.  Materiał ten, cechuje porowata struktura, przez co mimo standardowych rozmiarów bloczki z gazobetonu, są dużo lżejsze od tradycyjnych – bez straty na parametrach technicznych wyrobu. W początkowej fazie produkcji zawierał on w składzie duże ilości popiołów dzisiaj zastąpiono go piaskiem.

Zalety i zastosowanie betonu komórkowego

Najczęściej gazobeton można spotkać podczas budów obiektów budowlanych dwu, trzykondygnacyjnych. O jakości i wytrzymałości termiczno-akustycznej wznoszonych przy ich użyciu ścian, decyduje współczynnik przewodzenia ciepła, a dokładniej stopień jego porowatości. Im większa porowatość, tym wyższy jest współczynnik przewodzenia ciepła.

Jego duża wytrzymałość sprawia, że może być stosowany do wznoszenia budynków nawet dwu, trzykondygnacyjnych bez względu na to czy będzie on podstawą ścian zewnętrznych, czy działowych i wewnętrznych. Niezwykłe właściwości gazobetonu wynikają z nowoczesnego procesu produkcji, sterowanego komputerowo i dokładnie kontrolowanego w trakcie jego tworzenia. Odpowiednio dobrany materiał budowlany zapewni ochronę przed zimnem, będzie też chronił przed przegrzaniem latem. Ich największą zaletą jest możliwość budowania przy ich udziale domów jednowarstwowych.