Jakie są różnice między betonem a cementem?

Branża budowlana i remontowa wykorzystuje cement i beton, jako jedne z głównych materiałów. Są to produkty, które powstają w specjalnych zakładach, a odpowiednio opracowane i przygotowane mieszanki są wysokiej jakości i trwałe niezależnie od warunków, w jakich są użytkowane. Cement to ważne spoiwo, a beton stosuje się dziś nawet we wnętrzach. Jakie są między nimi różnice?
Cement i beton – co warto wiedzieć?
Cement powstaje po przetworzeniu surowców mineralnych i uważany jest za najlepsze spoiwo. W piecu wypala się składniki na klinkier, mieli z gipsem, który odpowiada za późniejszy jego czas wiązania. Gotowy produkt dodaje się do zapraw np. cementowych, cementowo-wapiennych i do betonu. W zależności od przeznaczenia, szybkości wiązania i twardnienia czy specjalnych właściwości wyróżnia się różne rodzaje cementu między innymi: portlandzki, hutniczy, wieloskładnikowy, ekspansywny, szybko twardniejący czy wiertniczy. Wykorzystanie odpowiedniego typu usprawnia prowadzone prace i wpływa na ich efektywność.

Beton z kolei powstaje z połączenia cementu z kruszywem, wodą i dodatkami, które sprawiają, że ma on określone parametry. Konstrukcyjny służy do wytworzenia fundamentów, stropów i ścian. Beton konstrukcyjno-izolacyjny chroni dodatkowo przed utratą ciepła w budynku, a architektoniczny sprawdza się w aranżacji i zdobieniu wnętrz oraz elewacji.

Różnice między cementem a betonem
Cement jest przede wszystkim półproduktem w sypkiej formie, który twardnieje po dodaniu wody i kontakcie z powietrzem. Zachowuje swoją formę niezależnie od otoczenia i warunków. Dzięki różnej twardości stosowany jest w budownictwie drogowym, ogólnym, wodno-inżynieryjnym czy przemysłowym.

Beton jest gotowym plastycznym materiałem twardniejącym po upływie określonego czasu, którego jakość i plastyczność zależy od dodanego do niego cementu. Występuje w trzech gęstościach, może być lekki, zwykły lub ciężki, co ma znaczenie choćby dla wiercenia w tym materiale. Produkuje się z niego płyty betonowe do wykończenia posadzki i ścian domów i mieszkań.