O czym wiedzieć zamawiając betoniarkę?

Jeśli nie masz doświadczenia w zamawianiu betoniarki, przeczytaj, o czym pamiętać, aby otrzymać materiał najwyższej jakości. Wybrany producent betonu z pewnością dysponuje pojazdami do jego transportu. Z jakimi pytaniami możesz się spotkać?

Jaka ilość betonu?

Pierwszym pytaniem, z na które będziesz musiał odpowiedzieć, jest to, jaką ilość betonu potrzebujesz. Powinieneś podać zapotrzebowanie w m3 i od niego będzie uzależniona liczba betonowozów, wysłanych do transportu betonu. Zużycie betonu na ławy lub płyty łatwo obliczyć matematycznym wzorem, znając ich wysokość, szerokość i długość. Przy obliczaniu materiału na schody, możesz skorzystać z dostępnych w internecie kalkulatorów. Pamiętaj, że betoniarnie zazwyczaj nie przyjmują zwrotów, więc pomyśl zawczasu, co zrobić z ewentualną nadwyżką. Możesz zaszalować murek pod ogrodzenie, taras albo schody zewnętrzne do ogrodu.  Po betonowaniu na placu budowy będzie także płukana pompa do betonu, która dostarczy sporych ilości brudnej wody.

Jaka klasa i przeznaczenie betonu?

Klasę betonu znajdziesz w projekcie. Stosując się do zaleceń, nie musisz się obawiać, że beton nie wytrzyma obciążeń, które ma znosić. Beton posadzkowy, czyli tzw. szlichtę, stosuje się na posadzki i podłogi. Na podbudowy pod podjazdy nadaje się beton klasy C8/10. Do budowy elementów konstrukcyjnych w domach jednorodzinnych wybierany jest najczęściej beton klasy C12/15 lub C16/20. Do utwardzania miejsc narażonych na bardzo duże obciążenia, najlepszy jest beton klasy co najmniej C20/25. W miejscach o dużej wilgotności, np. ścianach fundamentowych otoczonych przez wysokie wody gruntowe, stosuje się wodoodporny beton W4 o klasach C16/20 lub C20/25. Możesz zamówić rozmaite domieszki do betonu, np. umożliwiające wiązanie w ujemnych temperaturach.