Jakie funkcje pełnią ściany oporowe?

Konieczność wykonania ścian oporowych pojawia się w różnych sytuacjach. Czasami zabezpieczenia wymaga skarpa znajdująca się przy domu, wybudowanym na górzystym terenie. Takie wzmocnienie gruntu stosowane jest też przy dużych inwestycjach drogowych lub kolejowych, kiedy jezdnia czy tory przecinają w poprzek masyw górski.

Jak działają ściany oporowe?

Murem oporowym nazywamy samodzielną konstrukcję, która ma za zadanie hamować poziome parcie gruntu. Osypywanie ziemi pojawia się, gdy mamy do czynienia z wysokim nasypem lub nierównym ukształtowaniem terenu. Redukowanie działających sił wymaga użycia solidnych materiałów, dlatego do budowy ścian oporowych najczęściej wykorzystuje się beton lub żelbeton. Czasem wykorzystywane są też kamienie, przeważnie w formie gabionów, czyli dużych, stalowych koszy wypełnionych kruszywem. Wspomniane parcie poziome, wytwarzane przez grunt, jest najsilniejsze u podstaw muru. Wody gruntowe zwiększają ciśnienie hydrostatyczne.

Z czego wykonać betonowy mur oporowy?

Istnieją różne typy ścian oporowych. W zależności od wysokości wniesienia i działających sił, stosuje się różne technologie. Dla wzmocnienia niedużych skarp możesz użyć prefabrykatów betonowych, takich jak płyty ażurowe lub pustaki szalunkowe, które po ułożeniu wypełnia się betonem. Jeszcze mocniejsze są płyty drogowe wykonane z żelbetonu. Nośność muru betonowego zwiększa się dzięki zastosowaniu zbrojenia. Przy silnie obciążonych murach buduje się ścianę w kształcie litery L lub T, której podstawa wysunięta jest w głąb terenu. Napierający grunt sprawia, że siły działające na mur skierowane są ku dołowi. Stosuje się też ściany kotwione, zabezpieczone poprzez wbicie głęboko do skarpy specjalnych kotw lub ściany wbijane, które zakopane są na 2/3 swojej wysokości w ziemi.