Jakiego betonu użyć do stabilizacji gruntu?

Proces stabilizacji gruntu za pomocą betonu ma kilka zalet. Przede wszystkim korzystnie wpływa na jego nośność, a także poprawia odporność na czynniki zewnętrzne. Jakiego betonu użyć jednak do tego celu? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Beton suchy do stabilizacji gruntu

Jeśli chodzi o produkt, który świetnie sprawdza się do tego typu prac, to chodzi tu przede wszystkim o tzw. suchy beton. Zgodnie z nazwą, do jego wytwarzania stosuje się zdecydowanie mniej wody, co jednocześnie sprawia, że jest on bardziej kruchy od zwykłego betonu. Świetnie sprawdza się jednak do stabilizowania gruntu. Stabilizacje z betonu muszą być jednak oczywiście odpowiednio przygotowane. Po aplikacji zalecane jest bowiem jego zraszanie, a także wykorzystanie powierzchniowego wibratora w celu zagęszczenia. Wszystko po to, aby doprowadzić do ujednolicenia materiału.

Beton półsuchy do stabilizacji gruntu

Okazuje się, że zastosowanie w tym zakresie może mieć także beton półsuchy. Po wylaniu wykazuje on bardzo dobrą przyczepność do podłoża i dodatkowo nie wymaga zastosowania szalunków.  Może jednak różnić się on w zależności od tego, jakie kruszywa zostaną użyte do jego produkcji. Zazwyczaj jest to piasek, choć zdarza się także granit, dolomit oraz bazalt. Ze względu na swoje właściwości nie nadaje się on do przygotowywania wylewek, może być jednak używany właśnie do stabilizowania gruntu.

Kiedy stabilizować grunt?

Wiemy już, jakie rodzaje betonu najlepiej nadają się do tego celu. Kiedy jednak stabilizować grunt? Okazuje się, że konieczne trzeba zrobić to w przypadku autostrad, dróg oraz ulic, a także podtorzy kolejowych. W praktyce mogą być to jednak nie tylko kosztowne inwestycje, ale również prace związane z kładzeniem kostki. Wówczas stabilizacja gruntu również sprawdza się jako sposób na jego wzmocnienie.

Jak widać do stabilizacji gruntu w szczególności nadają się dwa rodzaje betonu. Jeśli poszukujesz takiego produktu do realizacji swojej inwestycji, to koniecznie sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się z nami. Serdecznie zapraszamy!