Jak sobie radzić z pękającym betonem?

Beton jako materiał budowlany wykorzystywany jest w wielu działach budownictwa, ze względu na nadzwyczajne jego właściwości takie jak wytrzymałość, odporność na duże przeciążenia, czy ciężkie warunki eksploatacji. Czasem z różnych przyczyn może zdarzyć się, że mieszanka cementu, kruszywa i wody pęka. Czym może być to spowodowane? Jak naprawić uszkodzenia w betonie?

Przyczyny pękania betonu

Na jakość betonu wpływa w dużej mierze jakość użytych do jego produkcji komponentów, zarówno jeśli chodzi o cement, jak i kruszywo. Jeśli dołożymy do tego zaniedbania w doborze rodzaju mieszanki względem jego przeznaczenia. Należy pamiętać, że omawiana mieszanka może pękać wskutek obciążenia, ruchu poziomego i pionowego, skurczu hydraulicznego lub termicznego, pęcznienia, czy też pojawiającej się wewnątrz konstrukcji korozji elementów zbrojeniowych. Gdy pęknięcia nie przechodzą przez całą grubość betonu są to pęknięcia powierzchniowe, gdy przechodzą przez całą warstwę — konstrukcyjne.

Jak naprawić uszkodzenia w betonie?

Wszelkie prace naprawcze powinny być prowadzone po ustąpieniu ryzyka wystąpienie mroźnych dni i nocy — czyli na wiosnę. Rysy i spękania w betonowych nawierzchniach, czy to tarasach, schodach czy stropach i podmurówkach można naprawić albo zaprawą betonową, żywicą, czy też klejem montażowym. Jedynym stanem nawierzchni na bazie cementu, której ciężko naprawić wspomnianymi metodami jest beton, który się łuszczy. W przypadku tego typu szkodzeń niestety naprawa jest bardziej pracochłonna i wymaga skucia starej zniszczonej struktury i wylania nowej wylewki, najlepiej wysokiej jakości o precyzyjnie dobranych parametrach wytrzymałościowych.

W przypadku żywic epoksydowych dobrze jest wybrać te produkt z dodatkiem tiksotropowym, a samą szczelinę po wypełnieniu przesypać suchym piaskiem, który po upływie 24 godzin usuwamy. Dobrze jest pamiętać, że im dłużej pozostawiony zostanie beton sam sobie tym ich uszkodzenie będzie bardziej kłopotliwe.