Gdzie warto wykorzystać płyty ażurowe?

Płyta ażurowa to betonowy moduł o niejednolitej powierzchni, w którym znajdują się rozmieszczone regularnie otwory o różnych kształtach. Jest to gotowy prefabrykat, który wykorzystasz zarówno przy budowie domu jednorodzinnego, jak i prowadząc większą inwestycję. Przeczytaj i sprawdź, gdzie półprodukty tego typu sprawdzą się najlepiej.

Jak wykorzystać płyty drogowe w otoczeniu domu?

Planując zagospodarowanie terenu wokół domu, z pewnością musisz pomyśleć o utwardzeniu części gruntu. W przeciwnym razie rozjeżdżona przez samochód ziemia uniemożliwi komfortowe użytkowanie podjazdu. Za pomocą płyt drogowych zabezpieczysz parking przed rozmoknięciem podłoża i nie ugrzęźniesz w błocie. Jeśli Twój dom powstaje na górzystym terenie, płyty ażurowe sprawdzą się też do wzmocnienia skarp i zabezpieczenia ich przed osuwaniem. Kraty znajdujące się w płytach mają różne kształty, więc możesz dopasować ich wygląd do Twoich preferencji i stylu domu. Wykorzystując prefabrykaty, ułożysz także chodniki wokół domu i ścieżki w ogrodzie. Przestrzenie w płytach możesz wysypać żwirem lub zapełnić trawą. Możesz też zamówić płyty, w których przestrzenie będą wypełnione betonem. Dają one duże możliwości aranżacyjne i są bardzo uniwersalne.

Przy jakich inwestycjach sprawdzą się płyty ażurowe?

Utwardzenie dużych powierzchni, na przykład parkingów, miejsc budowy lub placów o rozmaitym przeznaczeniu, wiąże się  z dużymi kosztami. Wykorzystanie płyt drogowych to ekonomiczne rozwiązanie, które jednocześnie jest bardzo trwałe. Stabilizację podłoża za pomocą płyt ażurowych to także rozwiązanie ekologiczne, ponieważ woda deszczowa może swobodnie odpływać do gruntu. W przeciwieństwie do nawierzchni wyłożonych kostką albo wybetonowanych, płyty możesz położyć w miejscach zagrożonych przez zalanie.