Czym są prefabrykaty betonowe?

We współczesnym budownictwie coraz częściej wykorzystuje się gotowe prefabrykaty z betonu. Nie wszystkie elementy konstrukcji musisz wykonywać na placu budowy z mokrego betonu, który potrzebuje czasu i szalowania. Przeczytaj, czym są prefabrykaty i jakie korzyści daje ich wykorzystanie.

Typy prefabrykatów betonowych

Jednym z obszarów, w których sprawdzają się półprodukty z betonu, jest budowa przejazdów, chodników, ścieżek i ulic. Płyty drogowe to gotowy materiał na utwardzenie terenu. Wykonane są z żelbetonu, który wytrzymuje obciążenie 40 ton, zatem jest to produkt bardzo solidny i mocny, a do tego odporny na mróz. Można je kłaść na podmokłym terenie, gdzie położenie asfaltu byłoby o wiele bardziej problematyczne. W budownictwie jednorodzinnym często wykorzystuje się bloczki betonowe, z których możesz postawić ścianę garażu, basenu, czy filary wiaty. Popularne są także pustaki szalunkowe, które po ułożeniu zalewa się betonem. Przy zagospodarowaniu terenu warto sięgnąć po betonowe płyty ażurowe. Dzięki nim w przystępnej cenie ułożysz parking, podjazd do domu lub ścieżkę. Są wygodne w montażu i przyjazne środowisku, bo zapewniają swobodny odpływ wody deszczowej do gruntu.

Zalety stosowania prefabrykatów

Korzystanie z półproduktów przede wszystkim przyspiesza inwestycję. Nie musisz wykonywać deskowania i czekać na związanie betonu. Gotowy elementy montujesz na miejscu bez ingerencji w produkt lub dokonując niewielkich modyfikacji. Podczas budowy stajesz się także mniej zależny od pogody, która niejednokrotnie wymusza przestoje. Zamawiając prefabrykaty, otrzymujesz produkt o określonych parametrach, który cechuje się trwałością i zachowaniem wymiarów. Przeniesienie procesu wytwarzania niektórych elementów poza teren budowy to technika przyszłości.