Do czego służą bloczki betonowe?

Prefabrykowane bloczki betonowe są materiałem niezwykle uniwersalnym. Są niezastąpione zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i użyteczności publicznej. Występują w wielu wariantach, kształtach i rozmiarach. Przyspieszają prace i ułatwiają stawianie ścian. Przeczytaj, gdzie mogą się sprawdzić i jakie mają właściwości.

Wykorzystanie bloczków betonowych przy budowie domu

Budowa domu rozpoczyna się od postawienia ścian fundamentowych i piwnic. Możesz do ich wybudowania wykorzystać właśnie bloczki betonowe. Mają kształt prostopadłościanu i są w całości wykonane z wibroprasowanego betonu. Na mieszankę składają się wysokiej jakości kruszywa naturalne oraz cement portlandzki. Zapewniają trwałość oraz solidność wnoszonego muru, który w zależności od rodzajów bloczków może mieć różną grubość. Fundamenty narażone są na ściskanie przez napierający grunt oraz zmiany temperatur, dlatego ściany na tej wysokości muszą być wykonane z mocnego tworzywa. Bloczki betonowe układa się jeden na drugim, zachowując przesunięcie około połowy długości bloczka, i łączy zaprawą cementową. Bloczki betonowe zalewowe są puste w środku, a po ułożeniu ściany zalewa się ją mokrym betonem. Przeznaczone są do budowy ścian fundamentowych.

Zagospodarowanie terenu za pomocą bloczków betonowych

Prace wykończeniowe przy otoczeniu domu także wymagają użycia solidnych materiałów. Stylowe ogrodzenia kute oraz nowoczesne panele stalowe lub drewniane świetnie wyglądają w połączeniu z pokaźną, mocną podmurówką. Do jej postawienia też możesz użyć bloczków betonowych, a następnie obłożyć dekoracyjnym materiałem, na przykład naturalnym kamieniem. Dostępne są także duże bloczki z betonu architektonicznego, które nie wymagają wykańczania i doskonale pasują do współczesnej, minimalistycznej architektury.