Jak transportować beton?

Beton jest niezbędny podczas wykonywania różnych prac budowlanych. Po przygotowaniu mieszanki ma ona jednak określony czas, w którym beton nadaje się do użycia i transportu. Dlatego ważne jest, aby beton był transportowany w odpowiedni sposób, dzięki temu nie straci swoich właściwości. Jaki sprzęt używany jest do transportu betonu i jak długo może on być przewożony?

Transport betonu – czym go przewozić?

Transport betonu na odległość większą niż kilkaset metrów odbywa się prawie wyłącznie samochodami z pojemnikami obrotowymi, które znane są szerzej jako gruszki. Ta metoda przewożenia zapewnia, że beton nie zacznie się stabilizować w trakcie jazdy, mieszanka cały czas jest w ruchu i na miejsce dociera z idealną konsystencją. Gruszki mają różną pojemność, w zależności od modelu mogą transportować nawet do kilkunastu ton cementu. Gruszki wyposażone są w podajnik, który pozwala dotrzeć z betonem do różnych zakamarków.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że podajnik nie poradzi sobie w każdej sytuacji. Beton jest bardzo ciężki i zwykle samochody z obrotowym pojemnikiem nie są w stanie wysłać  betonu na wysokość większą niż 35 metrów i odległość 300 metrów. W sytuacji, kiedy planowana inwestycja znajduje się dalej, a gruszka nie jest w stanie podjechać bliżej, konieczne jest zorganizowanie pracowników do szybkiego transportu na miejscu.

W przypadku przewozu betonu na krótkich dystansach lub robienia go na miejscu do przewożenia stosuje się zamykane pojemniki, taczki czy taśmociągi oraz rurociągi.

Jak długo beton może być w transporcie?

Zbyt długi czas transportowania betonu to proszenie się o kłopoty. Jeśli beton zacznie zasychać, to po pierwsze transport będzie trudniejszy. Poza tym pół zaschnięty beton nie może być już używany w budownictwie i konieczne będzie szybkie opróżnienie go z pojemnika betoniarki lub innych pojemników, w jakich jest przechowywany, aby nie zasechł. Dlatego czas transportu dla betonu nie powinien wynosić więcej niż 60 minut od zakończenia przygotowania mieszanki.